W roku szkolnym 2023/2024 wykorzystywaliśmy urządzenia z "Laboratorium Przyszłosci" na lekcjach, zajęciach dodatkowych, wycieczkach i uroczystosciach szkolnych. Najczęsciej oczywiście sprzęt do fotografowania, filmowania - czyli aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, lampy do doświetlenia kadru, statyw i gimbal. Dokumentację fotograficzną i filmową znajdziemy na naszej szkolnej stronie internetowej w tematycznych galeriach dołączanych do opisu wydarzeń.
Większość urządzeń używaliśmy w czasie zajęć dodatkowych z informatyki – kole komputerowym. Motywem przewodnim tych zajęć było wykonanie modeli sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg. Na każdym etapie prac uczniowie wykorzystywali urządzenia z „Laboratorium Przyszłości”:
- Projektowanie skrzyżowania i wykonanie planszy ze sklejki
- Projektowanie elementów 3D w programie FreeCad –wykorzystane laptopy i oprogramowanie. Oglądanie modeli za pomocą okularów VR.
- Wydruk elementów na drukarce 3D – wykorzystana drukarka 3D, filament, laptop. Drukowanie musiało być wykonywane na każdych zajęciach –czyli raz w tygodniu. Zaprojektowano 8 stojaków dla pieszych, 4 stojaki dla pojazdów oraz 30 nasadek na ledy. (wydruk stojaka trwał ponad 2 godziny).
- Prace lutowania – stacja lutownicza, cyna, pasta lutownicza, imadło z uchwytami – uczniowie w zespołach 2 osobowych, wymiennie wykonywali stałe połączenie lutowane diody do 2 przewodów (plus i minus). 30 zestawów.
- Rozmieszczenie i przymocowanie stojaków z umieszczonymi diodami i wyprowadzonymi przewodami – wiercenie otworów, wkręcanie wkrętów mocujących stojaki do podstawy modelu.
- Wykonywanie połączeń obwodów – przewody i rezystory z zestawu Arduino, listwy połączeń. Połączenie wykonano pod spodem podstawy – niewidoczne dla użytkownika.
- Podłączenie obwodów do kontrolera Arduino (płytki Arduino) – do pinów wyjścia Arduino podłączono obwody zasilania każdej diody LED wg zaprojektowanego układu.
- Napisanie programu sterującego światłami wg zasad ruchu drogowego. Wykorzystano aplikację Arduino IDE.
- Przesłanie gotowego programu do kontrolera Arduino, testowanie, poprawianie błędów i zmiana ustawień.
- Pokaz działania modelu na forum zespołu wykonawców.
- Sporządzenie dokumentacji w postaci zdjęć, filmów prezentujących wykonaną pracę. Umieszczenie materiałów na szkolnej stronie internetowej – aparat z oprzyrządowaniem.
- Przekazanie modelu do zestawu pomocy dydaktycznych dla uczniów klas 1-6.
Większość materiałów umieszczono w poprzednich sprawozdaniach pokazujących kolejne etapy prac. W tym sprawozdaniu zamieścimy filmik, na którym widać działanie modelu sygnalizatorów na skrzyżowaniu. Model można zasilać przez USB lub zasilaczem dołączonym do zestawu Arduino.
Henryk Madera
Film: 20240617_125259.mp4