Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zielinie
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Finał Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy

  • 02 czerwca 2024

Zespół uczniów SP Zielin uczestniczył w Finale Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy

Finał VII Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy odbył się 24 maja 2024 r.  Organizatorami byli: VII Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego oraz Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 47 szkół podstawowych z całego województwa. Pięcioosobowe drużyny 6 maja przystąpiły do etapu teoretycznego, który polegał na rozwiązaniu testu on-line. Na podstawie wyników testu wyłoniono 10 najlepszych drużyn, które rywalizowały w części praktycznej, stanowiącej finał wojewódzki konkursu. W grupie zakwalifikowanych znaleźli się uczniowie kl. VII SP w Zielinie: Hanna Czerniawska, Maja Kuśpiś, Piotr Mazur, Filip Rzepiński, Wojciech Synaszko oraz Lena Telej.

Na drużyny uczestniczące w zmaganiach finałowych czekało 10 profesjonalnie przygotowanych stacji zadaniowych, w których uczniowie musieli jak najlepiej wykonać konkretne zadania konkursowe – udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych wypadkach i innych nieszczęśliwych zdarzeniach. Do trudniejszych zadań należało udzielenie pomocy w wypadku zbiorowym, gdzie w grupę wychodzących z zajęć na pływalni studentów, na przejściu dla pieszych wjechał rozpędzony samochód. Należało szybko ocenić stan poszczególnych poszkodowanych w wypadku osób i następnie podjąć adekwatne do sytuacji czynności ratownicze. Aby podjąć w pełni skuteczną akcję ratowniczą, należało włączyć do niej także przypadkowe osoby postronne, przechodniów z ulicy.

Innym ciekawym doświadczeniem było wykonywanie roli operatora dyżurnego w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Należało adekwatnie do otrzymanego zgłoszenia ustalić rodzaj wypadku, dokonać lokalizacji na planie miasta, wydać dyspozycje odpowiednim służbom, postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali pracownicy oraz wolontariusze WOPR Szczecin, pracownicy CPR ZUW. Natomiast w role statystów wcielili się uczniowie VII LO w Szczecinie.

Po podsumowaniu punktacji za wykonanie wszystkich zadań okazało się, że zespół SP Zielin zajął 9 miejsce. Uczniowie z naszej szkoły byli najmłodszą grupą wśród startujących drużyn, zbierali nowe doświadczenia, które mogą zaprocentować w kolejnej edycji konkursu za rok. Warto zauważyć, że jako siódmoklasiści nie mieli jeszcze zajęć z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który jest dopiero w ósmej klasie.

Konkurs został objęty honorowymi patronatami: Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Szczecina.

Konkurs ma na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnego typu wypadkach. Jego pomysłodawcą jest nauczyciel VII LO w Szczecinie, pan Robert Wypart.

Oczekując na rozpoczęcie konkursu na nabrzeżu nieopodal Wałów Chrobrego mieliśmy okazję zwiedzić statek “Nawigator”, będący pływającą jednostką ćwiczeniową dla studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Kapitan jednostki w ciekawy sposób przybliżył nam niektóre zagadnienia związane budową i funkcjami wielu urządzeń na statku, a także z niełatwą pracą marynarzy.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie zespołu SP Zielin do finałowego etapu konkursu. W szczególności paniom: pielęgniarce Marii Wiśniewskiej, nauczycielce j. angielskiego Wioletcie Kamerdyn, a także panom: Marcinowi Czerniawskiemu z PSP oraz kierowcy Michałowi Cabanowi, za nieocenioną pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do wojewódzkiego etapu konkursu.

Krzysztof Karolak – opiekun zespołu SP Zielin

Filmy:

1. Konkurs PPP Wypadek zbiorowy.mp4

2. Konkurs PPP RKO na fantomach.mp4

3. Konkurs PPP Omówienie zadań.mp4

4. Konkurs PPP Nawigator.mp4

5. Konkurs PPP Narkomani, nóż.mp4