Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zielinie
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Szkoła Międzypokoleniowa

  • 25 marca 2025

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zielinie wzięła udział w konkursie „Szkoła międzypokoleniowa” którego organizatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK z siedzibą w Warszawie. Konkurs został  organizowany w ramach pilotażowego projektu „Szkoła międzypokoleniowa”, finansowanego ze środków Ministra Cyfryzacji.

Celem Konkursu było:

  • Zaangażowanie uczniów i nauczycieli w szkolenia seniorów z zakresu kompetencji cyfrowych oraz bezpieczeństwa w sieci: stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej.
  • Rozwój kompetencji cyfrowych seniorów: umożliwienie seniorom zdobycia umiejętności cyfrowych, które pomogą im lepiej funkcjonować w społeczeństwie.
  • Promowanie interdyscyplinarnej współpracy w szkole: wspieranie współpracy między różnymi grupami wiekowymi w celu realizacji projektów edukacyjnych o charakterze międzypokoleniowym.
  • Promowanie pozytywnych postaw wśród uczniów: rozwijanie wśród uczniów postaw takich jak wrażliwość, empatia i zaangażowanie społeczne poprzez współpracę z seniorami.

Zadaniem konkursowym było:

Przeprowadzenie i skoordynowanie bezpłatnych warsztatów skierowanych do grupy seniorów (osoby powyżej 60 r.ż.) z udziałem uczniów (klas VII–VIII szkół podstawowych i/lub uczniów szkół ponadpodstawowych), których celem będzie rozwój kompetencji cyfrowych wśród wskazanej grupy docelowej (seniorzy). Warsztaty musiały zostać zrealizowane od 7 stycznia 2025 r. do 31 marca 2025 r.

W naszej szkoły takie warsztaty zrealizowane zostały w czasie trzech dwugodzinnych zajęć z seniorami w szkolnej pracowni komputerowej w dniach: 3 marca (2 godz.), 10 marca (2 godz.) i 17 marca (2 godz.).

W czasie tych zajęć uczniowie klasy 7 i 8 pomagali seniorom w realizacji zadań przewidzianych programem warsztatów: Uczniowie zostali przeszkoleni przez lidera programu w ramach zajęć zerowych, które zgodnie z harmonogramem odbyły się w okresie poprzedzającym warsztaty dla seniorów w czasie 2 godzinnych ćwiczeń laboratoryjnych na lekcjach informatyki i zajęciach pozalekcyjnych.

Zajęcia 1. Pierwsze kroki z technologią

Zajęcia 2. Podstawy bezpieczeństwa w internecie

Zajęcia 3. Rozrywka w internecie

Zajęcia 4. Internet jako codzienne wsparcie

Zajęcia 5. Phishing i metoda „na wnuczka”

Zajęcia 6. Oszustwa w internecie

Spotkania odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali Certyfikaty oraz okolicznościowe plakietki w formacie 3D, zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie i wydrukowane w szkolnej pracowni „Laboratorium Przyszłości” wyposażonej w drukarkę 3D.

FILM z wydruku plakietki: zielin_druk_plak.mp4

Liderem Projektu był nauczyciel informatyki, odpowiedzialny za koordynację Projektu z ramienia szkoły (m.in. dobór uczniów, rekrutację seniorów, koordynację zajęć).

Henryk Madera

Przykłady oszustw w reklamach: (materiały Urzędu KNF):

film1: Urząd KNF - slajd 46a z prezentacji z webinarium CEDUR z 21 stycznia 2025 roku - przykład oszustwa deepfake.mp4

film2: Urząd KNF - slajd 46b z prezentacji z webinarium CEDUR z 21 stycznia 2025 roku - przykład oszustwa deepfake.mp4

film3: Urząd KNF - slajd 48 z prezentacji z webinarium CEDUR z 21 stycznia 2025 roku - przykład reklamy oszukańczej strony z lekami.mp4